Co se děje v nemocnici při výpadku proudu? Vlastně nic. Pacienti na pokojích dál spí, zdravotní sestry pracují jako obvykle a lékaři pokračují v operacích. Díky moderním technologiím a důkladné připravenosti totiž ve slánské nemocnici blackout téměř nikdo nepozná.
„Jakmile dojde k výpadku elektřiny z veřejné sítě, do dvaceti vteřin automaticky naskočí záložní zdroj,“ říká technik nemocnice. Ten tvoří dvojice výkonných dieselových generátorů, které mají dostatečnou kapacitu na pokrytí celého areálu – od jednotky intenzivní péče, přes rentgeny, laboratoře, kuchyň, až po operační sály.
Záložní systém je dimenzován na minimálně dvanáct hodin nepřetržitého provozu. A pokud by krizová situace trvala déle, má nemocnice smluvně zajištěnou okamžitou dodávku pohonných hmot – cisterna s naftou může vyrazit z Prahy kdykoliv.
Spolehlivost systému není jen teorie – každých čtrnáct dní probíhá důkladné testování. „Nenecháváme nic náhodě. Zkoušíme, kontrolujeme, měříme. V krizové situaci není prostor pro chyby,“ doplňuje technický personál.
Pacienti tak mohou být v klidu – i kdyby zbytek města potemněl, ve slánské nemocnici zůstane světlo, teplo i veškeré zdravotnické přístroje v chodu. Bezpečnost zde nestojí na štěstí, ale na připravenosti.
👉 Poděkování patří všem, kdo se o tohle zázemí každý den starají.