2. července – Světový den UFO láká milovníky záhad i vědecké skeptiky k obloze

Neidentifikované létající objekty fascinují lidstvo už více než sto let. Každoročně 2. července slaví příznivci mimozemských teorií, záhadologové i astronomové po celém světě Světový den UFO – den zasvěcený setkáváním, sdílení zkušeností i pozorování noční oblohy.

Tento připomínkový den se váže k jednomu z nejslavnějších incidentů v dějinách záhad – údajné havárii neznámého objektu v Roswellu v Novém Mexiku v roce 1947. Právě 2. července se měl podle některých výkladů incident odehrát. Ačkoli oficiální verze hovoří o zříceném meteorologickém balónu, teorie o havárii mimozemského plavidla s utajenými pozůstatky žije v popkultuře i ve veřejném prostoru dodnes.

 

Někteří příznivci UFO však za vhodnější datum považují 24. červen, kdy americký pilot Kenneth Arnold v roce 1947 oznámil první moderní pozorování UFO – devíti rychle letících objektů v blízkosti hory Rainier. Právě z jeho výpovědi vznikl výraz „létající talíře“, který se stal synonymem pro UFO na další desetiletí.

A photo of a purported UFO over Passaic, New Jersey in 1952. (Photo by: Universal History Archive/Universal Images Group via Getty Images)

Světový den UFO ale není jen oslavou konspiračních teorií – je i platformou pro diskusi mezi laiky a vědci, příležitostí k popularizaci astronomie a vesmírných jevů, které si laik někdy může vyložit jako „nevysvětlitelné“. V řadě zemí se konají pozorovací akce, festivaly, besedy, přednášky i výstavy, kde se setkávají badatelé, skeptici i ti, kdo věří v mimozemské civilizace.

 

V posledních letech se navíc téma UFO dostává i do oficiálních agend. Americké ministerstvo obrany zveřejnilo řadu dosud utajovaných videí z armádních stíhaček, zachycujících neidentifikované objekty, a vznikají nové výzkumné skupiny zabývající se tzv. UAP (Unidentified Aerial Phenomena). Ať už jsou jejich původem technologie jiných států, atmosférické jevy nebo něco zcela jiného, vědecký přístup k neznámému je dnes respektovanou součástí bezpečnostních i kosmických analýz.

 

Světový den UFO nám tak připomíná nejen zvědavost jako hnací motor lidstva, ale i nutnost kritického myšlení. Ať už jste romantici hledající stopy mimozemských návštěvníků, nebo vědci se zaměřením na atmosférickou fyziku – 2. červenec je den, kdy se díváme ke hvězdám s otázkou „

co kdyby?“