Ve čtvrtek odpoledne se obloha nad Prahou a částí Středočeského kraje proměnila v nečekané divadlo. Zprvu se zdálo, že jde o podivný oblak. Pak se objevily spekulace o UFO. Ale jak se brzy ukázalo, pravda je – i když možná méně sci-fi – o to více fascinující.
Víření atmosféry jako z jiného světa
Krátce po čtrnácté hodině začali lidé na sociálních sítích sdílet fotografie podivného útvaru připomínajícího spirálovitý vír, který se vznášel nad městem. Světle bílý, místy namodralý jev zaujal svou dokonalou symetrií i optickými efekty. Viditelný byl z centra Prahy, ale i z Kladna, Berouna, Říčan či Kolína.
„Zpočátku jsem si myslel, že jde o nějaký dým z výbuchu nebo raketového motoru,“ přiznává jeden z očitých svědků z pražského Žižkova. „Ale pak se ten útvar vůbec nerozptyloval, jen se tiše vznášel a pomalu měnil tvar.“
Co na to meteorologové?
Podle odborníků z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nešlo o žádný nadpřirozený úkaz, ale o vysoko položený vírový oblak, tzv. fallstreak hole nebo také „oblačný otvor“. Tento jev vzniká za velmi specifických podmínek, kdy se v tenkých vrstvách oblačnosti vytvoří ledové krystaly, které následně začnou prudce klesat a naruší tak strukturu mraku. Výsledkem je kulatý nebo spirálový „otvor“ připomínající portál do jiné dimenze.
„Podmínky byly ve čtvrtek ideální – stabilní atmosféra, vysoká vlhkost ve výšce okolo 6 kilometrů, a přechodová fronta, která dodala impuls k vytvoření víru,“ uvedla meteoroložka Iva Jakubcová z ČHMÚ.
Sociologové: Potvrzení naší fascinace neznámem
Zatímco meteorologové měli jasno, sociologové si všímají jiného fenoménu – rychlosti, s jakou lidé začali přikládat jevu nadpřirozený význam.
„V době informačního přetížení a klimatických obav jsou lidé velmi citliví na neobvyklé vizuální podněty. Každý výjimečný úkaz se stává živnou půdou pro spekulace o UFO, znameních nebo dokonce konci světa,“ říká sociolog Tomáš Hron z Univerzity Karlovy. „Takové jevy ale často slouží i jako společenský ventil – umožňují nám na chvíli vystoupit z každodennosti a ponořit se do světa tajemna.“
Závěr? Země zůstává Zemí, obloha oblohou – ale někdy je opravdu kouzelná
Ať už jste včerejší jev vnímali jako pozdrav z vesmíru, přírodní úkaz nebo vizuální poezii, jedno je jisté – magický vír nad Prahou připomněl, že atmosféra planety Země stále umí překvapit. Nejen vědce, ale i romantiky, senzacechtivce nebo obyčejné kolemjdoucí. A to je – stejně jako samotný jev – přinejmenším krásné.