Zvyky a tradice: Svátek Beltaine a posvátné ohně Keltů

30. 4. Filipo jakubská noc
Váže se k datu: 30. dubna

Za původem ohňů předmájové noci se musíme vypravit do pohanských dob, zejména ke Keltům. Svátek Beltaine se slavil v noci z 30. dubna na 1. května. Byl to jeden z nejdůležitějších milníků a rituálů Keltů jejichž kmeny ve starověku sídlily severně od římské říše, od Francie až na naše území. Svátek byl významným dělícím bodem roku a zahajoval prvním květnem dobu tepla a světla.

Vlády se ujímal sluneční rohatý bůh Bellen, pán ohně vod a ochránce lidí a který dal svátku jméno se o této noci spojil s Velkou matkou.
Jednou z teorií je, že jejich sňatek symbolizoval spojení nebe a země a na jeho počest se stavěly stromové symboly, dnes známé jako májky.

Po odeznívající zimě bylo třeba očistit a zničit vše zlé z temného období roku. K tomu sloužily právě očistné ohně. Tyto ohně byly zapalovány druidy, což byli keltští duchovní. Ohně hořely v posvátných hájích nebo na nejvyšším místě v okolí. V podvečer Beltain se
zhášely veškeré ostatní ohně v domácnostech a znovu se zažínaly až uhlíky z očistných ohňů. Tímto se rituálně očišťovaly domy a stavení.

K očištění lidí docházelo tak, že lidé přes oheň skákali, převáděla se přes něj i zvířata, či se jen okuřovala dýmem. Podle některých
teorií se zapalovaly ohně dva – jeden mužský a druhý ženský. Kolem ohně se tancovalo, v ohni se pálily posvátné byliny a do vzduchu se házela zapálená březová košťata jako ochrana proti zlým duchům.

Druidi byli vysoce postavení jedinci v předkřesťanské keltské společnosti, byli to nositelé vzdělanosti. Zastávali funkce kněžích, věštců, soudců, básníků, léčitelů, učenců a jejich radami se řídili i keltští králové. Jejich postavení zaniklo po rozšíření křesťanství, které na
druidy pohlíželo jako na kouzelníky a čaroděje.
zdroj: archiv Antonín ViK a Český rok od jara do zimy, Milada Motlová